МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен получи признание и сертификат „Зелена болница“.

Здравното заведение завърши предсрочно и по модерни стандарти проект „Зелена болница: устойчивост и здраве в МБАЛ „Хаджи Димитър“ с финансова помощ по програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027, съфинансирана от Европейския съюз.

В трите блока на болницата, както в „ДКЦ – Сливен“ и в „ИППМП Д-р Пенкова“, настанени в основния корпус, са въведени „зелени модели“ на всички дейности, осигурена е благоприятна работна среда за 300 служители.Грижата за доброто здраве и отмора на персонала повишава мотивацията и въздейства пряко върху качествената медицинска дейност и културното обслужване на пациентите.

В най-голямата частна болница в Сливенска област са утвърдени правила за добра медицинска практика и съвременни стандарти за лечение при спазване на професионалната тайна и правата на пациентите.Признанието „Зелена болница“ отразява мерките за безопасна и здравословна работна среда, на устойчив бизнес модел според съвременните изисквания за екологична отговорност.

Отделенията на МБАЛ „Хаджи Димитър“, „ДКЦ – Сливен“ и „ИППМП Д-р Пенкова“  получиха сертификати за обучение по устойчиви екологични практики, проведено от доц. Анна Димитрова, ръководител на лаборатории „Екологични технологии“ в Технически университет – София.

„Доц. Анна Димитрова участва активно и експертно в проекта. Тя изработи зелените модели и концепциите за индивидуалните зелени карти, които стават неразделна част от длъжностната характеристика на всеки служител“ – обясни управителят на МБАЛ „Хаджи Димитър“ д-р Пенко Пенков.

„Болницата беше модерна и преди проекта, но зелените карти документират и организират личната отговорност на всеки от персонала. И от друга страна – отговорността на ръководството за здравето на служителите“ –  каза доц. Анна Димитрова.

В болницата са монтирани модерни пречистватели на въздуха, при всички входове са поставени дезинфекционни бариери.Интелигентна система от термокамери регистрира всеки преминаващ, отчита температурата му и при над 37 градуса сигнализира визуално и звуково.

Осветлението в цялата болница е подменено с висококачествени енергоспестяващи тела, осигурени са ергономични работни столове, които понижават риска от опорно-двигателни проблеми.

Обновени са защитните облекла на работещите с радиологично облъчване в инвазивна кардиология и с апаратурата за образна диагностика.

Забранено е тютюнопушенето в цялата сграда, а за зависимите от никотин е осигурено специално помещение до служебния вход на болницата. В двора е обособено място и за пациентите пушачи.Обзаведени са отделни стаи за отдих на служителите от МБАЛ „Хаджи Димитър“, на „ДКЦ – Сливен“ и на „ИППМП Д-р Пенкова“.

Доц. Ваньо Иванов, ръководител на Факултет, Колеж и Департамент – Сливен към Технически университет – София, сподели отличните си впечатления от създадените условия в МБАЛ „Хаджи Димитър“:

„Аз съм поласкан и щастлив, че се докоснах до тази инициатива, по която болницата поема към зелените модели и зелените технологии. Такъв визионер и стратег като д-р Пенков вижда нещата напред. Възхитен съм от грижата за хората, от прогреса на болницата всяка измината година“.