МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен обявява процедура за „Доставка на високоспециализирано медицинско оборудване и софтуер“ 

МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен е бенефициент по проект АДБФП № BG16RFPR002-1.003-0011-С01„Развитие на здравния иновационен клъстер в Югоизточен регион“.

Във връзка с изпълнението на дейности по проекта, МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен обявява процедура за „Доставка на високоспециализирано медицинско оборудване и софтуер“. 

Крайният срок за получаване на оферти е 15 юни 2026 г.

Документите може да свалите от линковете тук: 

1_ Публична покана

2_Изисквания към офертите

3_ Образец на Oферта

4_Методика за комплексна оценка

5_Образец на Декларация на кандидата

6_ Проект на Договор SU-1

 

Здравословен филипински масаж в Сливен

Медицински център „Бюте“ в Сливен въведе автентичен филипински масаж  към СПА процедурите за отмора и здравна профилактика.

„В сградата на бул. „Хаджи Димитър“ 19 работи единственият в Сливенска област дипломиран масажист от Филипините. За мен Женмар е находка и хората ще се убедят в ползата от този специалист“ – твърди управителят на „Бюте“ д-р Милен Пенков.

Женмар е на 33 г. от столицата Манила, известна както с модерни болници и университети с медицински факултети, така и с центрове с традиционни практики за духовно енергийно лечение.

Филипинецът притежава сертификат за хиропрактика – оздравителен метод за скелетно-мускулната система с мануални техники, без операции и медикаменти. Има 13 г. опит като масажист в родината си и в Кувейт.

„Мечтаех да работя в европейска страна. Явих се на интервю, приеха ме в България и ми предложиха Сливен с договор за 3 г. Намерих информация в сайтове и в социалните мрежи. България е приятна страна за живеене, харесвам баланса между работата и почивката. Вече се разходих в центъра на Сливен – много красив, чист и спокоен град. В Манила е шумно и претоварено. Привлича ме планината и се надявам да намеря приятели, с които да пътувам и да опознавам околността. Още съм изолиран от хората, не знам как да използвам обществения транспорт“ – сподели Женмар.

Филипинецът е доволен, че икономическата среда тук е благоприятна. Харесва културата и природата на България, опознава историята и хората. Засега общува на английски език, но има желание да говори български и се старае да го учи. Първо си записал най-важните изрази за любезност.

Женмар обясни: „Имам връзка с Международната организация по миграция за Европа и Азия. Включен съм в програма за онлайн видео уроци по български език, но ще потърся и преподавател в Сливен. Искам да се разбираме с хората, които ми се доверяват.“

Филипинската медицина е забележително съчетание на традиционни местни практики с модерни световни методи за лечение.

Добре подготвени медицински сестри масово емигрират в САЩ, Великобритания, Германия и напоследък във всички страни от ЕС.

Луксозни СПА центрове въведоха автентичния филипински масаж Хилот за отпускане на тялото, освобождаване на напрежението и възстановяване на енергийния баланс. Хилот за отслабване стимулира лимфния и кръвния поток, обмяната на веществата и разграждането на подкожни мазнини.

Традиционната филипинска терапия е ритмичен и плавен натиск по цялото тяло и фокусиране на високо напрегнати зони, често с използване на масла и природни елементи.

Хилот не е стандартна масажна процедура, а ритуална грижа за тялото и сетивата, която съчетава техника, допир и атмосфера, за да постигне комфорт, дълбоко отпускане и реално чувство за хармония. Още в първите масажни движения се създава усещане за спокойствие, отмора и вътрешно равновесие.

Специфичният метод е дълбоко свързан с филипинската традиция и здравна култура, предава се през поколенията, развива се с обучения и се разпространява в професионалните СПА услуги.

Филипинският масаж е особено полезен в периоди на стрес и натрупана умора, след натоварен ден в офис и скованост от продължителна работа на стол.

Медицински център „Бюте“ предлага автентичен филипински масаж и избор от негови варианти – спортен, точков, вендузен, антицелулитен, меден, както и в пакети с комбинирани процедури.

Женмар вярва, че при него хората ще намерят енергийно равновесие и здравословното спокойствие, от което имат нужда.

За връзка с Медицински център „Бюте“  на бул. „Хаджи Димитър“ №19 в Сливен са тел. 044 567656 и GSM 0884941410.

На 19 юни ортопедът доц. д-р Стефанов преглежда в Сливен

На 19 юни доц. д-р Стефан Стефанов ще приема пациенти в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

Националният експерт преглежда пациенти само с предварително запазен час  на регистратурата на „ДКЦ – Сливен“ или на тел. 044 618200 в делничен ден. 

Доц. д-р Стефан Стефанов е водещ специалист по ортопедия и травматология за деца и възрастни.

Извършва оперативно и консервативно лечение на дегенеративни и травматични заболявания при възрастни, коксартроза и гонартроза, ендопротезиране на тазобедрена и на колянна става.

Консултира и лекува вродени костно-мускулни деформации при деца и възрастни, вродена луксация при деца от 3 месеца до 1 година, всички заболявания на опорно-двигателния апарат.

Доц. д-р Стефан Стефанов работи в Университетска специализирана болница за активно лечение по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ в Горна баня. Има  практика като визитиращ хирург във Франция, Дубай, Гвинея, Судан и Великобритания.

Член е на Френската ортопедична асоциация.

Посланикът на Индонезия е в Сливен за ползотворно партньорство

За първи път в 70-годишната история на дипломатическите връзки между Индонезия и България се фокусираме върху темата за медицинските услуги. В икономическо отношение постигнахме напредък в секторите на туризма, хотелиерството и ресторантьорството, но те имат сезонен характер. Сега говорим за надграждане на партньорството ни с перспективно дългосрочно сътрудничество в областта на медицинските грижи“.

Това заяви при посещението си в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен Нейно Превъзходителство г-жа Листиана Оперананта, извънреден и пълномощен посланик на Република Индонезия в България, акредитирана също за Албания и Северна Македония.

Посолството на Индонезия полага забележително старание да утвърди страната си като активен търговски партньор на България сред страните от Югоизточна Азия, като водеща дестинация и ключов стратегически партньор.

Посолството е очаровано от ентусиазма на българи, готови да опознаят красотата на индонезийския език и да се превърнат в културен мост между двете страни.

В Сливен дипломатът, придружена от съпруга си Алдриан Мунанто и икономическия съветник Енди Зулхам Тобинг, посети първо МБАЛ „Хаджи Димитър“ и разговаря с управителя д-р Пенко Пенков.

Начален повод за срещата беше установеният преди повече от година контакт на д-р Пенко Пенков с индонезийска мебелна фирма за цялостно обзавеждане на Националния социално-здравен комплекс „Княз Фердинанд“, който се изгражда с реставрация на старата Болница за белодробно лечение и допълнително ново строителство върху терена.

„Това е един от най-големите български проекти за здравни грижи с европейско съфинансиране. В него ще бъде настанен хоспис и център за обучение на кадри по медицински и социални грижи, болногледачи и санитари, защото за тях вече се изисква европейски сертификат за специална подготовка. Поради сложната политическа и икономическа обстановка в света, проектът малко се забави, но до няколко месеца работата ще продължи“ – обясни д-р Пенко Пенков.

Той сподели намеренията си да установи трайни отношения с Индонезия не само във връзка с мебелното обзавеждане на новия център, но и в областта на човешките ресурси.

Нейно Превъзходителство посланик Оперананта и д-р Пенко Пенков обсъдиха подробно и конкретно сътрудничество в медицинските услуги с помощта на посолствата в София и Джакарта и с участието на българското Министерство на здравеопазването.

В момента България страда от недостиг на 20 хиляди медицински сестри.

„В Индонезия лекарите са толкова, колкото са необходими там. Но подготвените медицински сестри са многократно повече от работните места. Имаме голям свободен ресурс и ще се радвам да подпишем меморандум за наемане на медицински кадри от нашата страна, това направление е от взаимен интерес“ – каза посланик Оперананта.

Събеседниците засегнаха и възможната организация на предварителни курсове по български език в Индонезия за медицинските кадри, които желаят да работят в България.

Посещението на посланик Оперананта в Сливен продължи в среща с кмета на града Стефан Радев.

Иновативен метод в МБАЛ „Хаджи Димитър“ открива болест на сърцето

МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен е четвъртата българска болница, която работи с авангардна апаратура за диагностика на микроваскуларна болест на сърцето.

Заболяването засяга структурата и функцията на най-малките кръвоносни съдове на сърдечния мускул, с диаметър под 1 мм. То е коварно и опасно, защото може да съществува при здрави епикардни коронарни артерии. При точна диагностика лечението е с много добра прогноза.

Високотехнологичното оборудване в сектор „Инвазивна кардиология“ на отделението по кардиология е на глобалната американска компания Аbbott, водещ производител на медицинска апаратура и изделия за сърдечносъдови заболявания и управление на диабета. Тази техника за прецизна оценка на микроциркулацията е налична в България от 2024 г. и оттогава с нея по научна методика работи екипът на проф. д-р Валери Гелев в „Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда“.

Известният кардиолог години наред консултира и провежда операции при седмични дежурства в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

Освен проф. д-р Валери Гелев, с новата апаратура в сливенската частна болница работят началникът на сектора по инвазивна кардиология д-р Орлин Радев и колегата му д-р Даниел Камара.„С модерната апаратура и методика можем да разгадаем почти напълно парадигмата на исхемичната болест на сърцето и специално на микроваскуларната патология. Това допринася за значително оптимизиране на терапията при тези пациенти. Благодарни сме на ръководството на болницата, на д-р Пенко Пенков, на научния ни методологичен ръководител проф. д-р Валери Гелев за професионалната възможност“ – каза д-р Орлин Радев.

Микроваскуларната болест засяга около 30% от населението. Представлява увреждане в най-малките съдове на сърцето, които не се забелязват при коронарография. Пациентите се оплакват от гръдни болки, умора и задух при движение, значително нарушено качество на живот, но стандартното изследване не показва големи промени, стеснения, атеросклеротични плаки по видимите епикардни съдове, на които бихме могли да поставим стент или байпас. Поради невъзможност за разпознаване на микроваскуларна болест и поставяне на адекватна диагноза, често пациентите остават нелекувани. Новата апаратура дава пълна картина дали причината е в епикардните, големите съдове, които виждаме при коронарографията, или се крие в малките съдове“ – обясни проф. д-р Валери Гелев.При микроваскуларна дисфункция най-малките кръвоносни съдове не се разширяват правилно, кръвообращението не може да увеличи обема си, когато сърдечният мускул има такава нужда. Неадекватното кръвоснабдяване на сърцето причинява ангинозна болка в гърдите, умора и задух. Симптоматиката е тежка и с времето се влошава.

В последните години проучвания на кардиолози от световна величина установяват, че прогнозата за хора с микроваскуларна болест на сърцето е съпоставима с тази при стеноза на големите съдове.

Иновативното за България изследване е инвазивно, с въвеждане на специален катетър за измерване на коронарния кръвоток. С процедурата може да се установи както заболяване на епикардните артерии, така и наличие на микроваскуларна болест.

Това е ценен напредък в диагностиката и дава реален шанс за адекватно медикаментозно лечение.„Като млад специалист имам изключителна привилегия да работя с такава прогресивна технология. С обучението и напътствията от проф. д-р Гелев и д-р Радев имам сигурността, че се движа в крак със световните тенденции“ – благодарен е д-р Даниел Камара.

В МБАЛ „Хаджи Димитър“ с новата методика за седмица са диагностицирани над 10 пациенти.

Апаратурата е въведена по проект „Иновации в лечението на съдови заболявания“ на програма „Конкурентноспособност и иновации в предприятията“, съфинансирана от ЕС. Скоро ще купим последен клас ангиограф и скенер, на които ще се правят предварителни изследвания и при необходимост ще се насочват пациенти към апарата за микроциркулация“ – увери управителят на болницата д-р Пенко Пенков.

Ортопедът доц. д-р Стефан Стефанов приема в Сливен на 8 май

Доц. д-р Стефан Стефанов ще приема пациенти в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен на 8 май.

Националният експерт преглежда пациенти само с предварително запазен час  на регистратурата на „ДКЦ – Сливен“ или на тел. 044 618200 в делничен ден. 

Доц. д-р Стефан Стефанов е водещ специалист по ортопедия и травматология за деца и възрастни.

Извършва оперативно и консервативно лечение на дегенеративни и травматични заболявания при възрастни, коксартроза и гонартроза, ендопротезиране на тазобедрена и на колянна става.

Консултира и лекува вродени костно-мускулни деформации при деца и възрастни, вродена луксация при деца от 3 месеца до 1 година, всички заболявания на опорно-двигателния апарат.

Доц. д-р Стефан Стефанов работи в Университетска специализирана болница за активно лечение по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ в Горна баня. Има  практика като визитиращ хирург във Франция, Дубай, Гвинея, Судан и Великобритания.

Член е на Френската ортопедична асоциация.

Прецизна оценка на микроциркулацията в МБАЛ „Хаджи Димитър“

Отделението по инвазивна кардиология в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен вече разполага с модерна апаратура за прецизна оценка на проблемите в микроциркулацията.

В заседателната зала на болницата инвазивните кардиолози проф. д-р Валери Гелев и д-р Орлин Радев представиха новата методика пред лекари от всички отделения.

Апаратурата и интердисциплинарната методика позволяват прецизно изследване на пациенти с ангина пекторис и засягане на микроциркулацията.

Изследването се извършва по време на коронарография и дава обяснение на симптоматика, която досега в много случаи е оставала неизяснена.

При пациенти, които имат болка, задух, оплаквания от типа на ангина пекторис и коронарографията показва чисти коронарни съдове, с новата апаратура могат да се установят проблеми на малките съдове в сърцето.

Сертификат „Зелена болница“ за МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен

МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен получи признание и сертификат „Зелена болница“.

Здравното заведение завърши предсрочно и по модерни стандарти проект „Зелена болница: устойчивост и здраве в МБАЛ „Хаджи Димитър“ с финансова помощ по програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027, съфинансирана от Европейския съюз.

В трите блока на болницата, както в „ДКЦ – Сливен“ и в „ИППМП Д-р Пенкова“, настанени в основния корпус, са въведени „зелени модели“ на всички дейности, осигурена е благоприятна работна среда за 300 служители.Грижата за доброто здраве и отмора на персонала повишава мотивацията и въздейства пряко върху качествената медицинска дейност и културното обслужване на пациентите.

В най-голямата частна болница в Сливенска област са утвърдени правила за добра медицинска практика и съвременни стандарти за лечение при спазване на професионалната тайна и правата на пациентите.Признанието „Зелена болница“ отразява мерките за безопасна и здравословна работна среда, на устойчив бизнес модел според съвременните изисквания за екологична отговорност.

Отделенията на МБАЛ „Хаджи Димитър“, „ДКЦ – Сливен“ и „ИППМП Д-р Пенкова“  получиха сертификати за обучение по устойчиви екологични практики, проведено от доц. Анна Димитрова, ръководител на лаборатории „Екологични технологии“ в Технически университет – София.

„Доц. Анна Димитрова участва активно и експертно в проекта. Тя изработи зелените модели и концепциите за индивидуалните зелени карти, които стават неразделна част от длъжностната характеристика на всеки служител“ – обясни управителят на МБАЛ „Хаджи Димитър“ д-р Пенко Пенков.

„Болницата беше модерна и преди проекта, но зелените карти документират и организират личната отговорност на всеки от персонала. И от друга страна – отговорността на ръководството за здравето на служителите“ –  каза доц. Анна Димитрова.

В болницата са монтирани модерни пречистватели на въздуха, при всички входове са поставени дезинфекционни бариери.Интелигентна система от термокамери регистрира всеки преминаващ, отчита температурата му и при над 37 градуса сигнализира визуално и звуково.

Осветлението в цялата болница е подменено с висококачествени енергоспестяващи тела, осигурени са ергономични работни столове, които понижават риска от опорно-двигателни проблеми.

Обновени са защитните облекла на работещите с радиологично облъчване в инвазивна кардиология и с апаратурата за образна диагностика.

Забранено е тютюнопушенето в цялата сграда, а за зависимите от никотин е осигурено специално помещение до служебния вход на болницата. В двора е обособено място и за пациентите пушачи.Обзаведени са отделни стаи за отдих на служителите от МБАЛ „Хаджи Димитър“, на „ДКЦ – Сливен“ и на „ИППМП Д-р Пенкова“.

Доц. Ваньо Иванов, ръководител на Факултет, Колеж и Департамент – Сливен към Технически университет – София, сподели отличните си впечатления от създадените условия в МБАЛ „Хаджи Димитър“:

„Аз съм поласкан и щастлив, че се докоснах до тази инициатива, по която болницата поема към зелените модели и зелените технологии. Такъв визионер и стратег като д-р Пенков вижда нещата напред. Възхитен съм от грижата за хората, от прогреса на болницата всяка измината година“.

Промяна в датата за прием на доц. д-р Стефан Стефанов

Доц. д-р Стефан Стефанов ще приема пациенти в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен на 8 май.

Предварително обявената дата 24 април се отменя поради планирани операции на специалиста по ортопедия.

Доц. д-р Стефанов моли за извинение вече записаните пациенти.

Националният експерт преглежда пациенти само с предварително запазен час  на регистратурата на „ДКЦ – Сливен“ или на тел. 044 618200 в делничен ден. 

Доц. д-р Стефан Стефанов е водещ специалист по ортопедия и травматология за деца и възрастни.

Извършва оперативно и консервативно лечение на дегенеративни и травматични заболявания при възрастни, коксартроза и гонартроза, ендопротезиране на тазобедрена и на колянна става.

Консултира и лекува вродени костно-мускулни деформации при деца и възрастни, вродена луксация при деца от 3 месеца до 1 година, всички заболявания на опорно-двигателния апарат.

Доц. д-р Стефан Стефанов работи в Университетска специализирана болница за активно лечение по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ в Горна баня. Има  практика като визитиращ хирург във Франция, Дубай, Гвинея, Судан и Великобритания.

Член е на Френската ортопедична асоциация.

Отговор от МБАЛ „Хаджи Димитър“ на критичен сигнал

Сред писмата във фейсбук групата на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен получихме критичен сигнал от Василенка Маринова.

В него е изказано недоволство от струпване на хора, образуване на опашки и голямо чакане пред някои кабинети. Авторката е възмутена от предимството на служители в здравното заведение при лабораторни изследвания.

На госпожа Василенка Маринова отговорихме лично.

Поради предполагаем обществен интерес към темата, предлагаме позицията на ръководството пред по-широка аудитория:

„Здравейте, госпожо Маринова.

Отнасяме се с уважение и разбиране към Вашето раздразнение от струпването на хора и чакането пред кабинети в болницата ни.

Обяснимо е предварителното психическо напрежение, с което пациентите търсят лекар.

Така е в почти всички здравни заведения, предпочитани от много пациенти.

Обсъдихме Вашия критичен сигнал и отново обърнахме внимание на целия екип към вътрешната дисциплина и внимателното отношение към посетителите.  

Правило е в двете регистратури на МБАЛ „Хаджи Димитър“ да се записват часове за прием. Единични са случаите на кабинети без запазен ред и това е допуснато по целесъобразност.

За предимството на хора от персонала в лабораторията за кръвни изследвания Ви молим да проявите толерантност.

И нашите служители могат да имат проблеми със здравето и нужда от лечение. Ако се наредят на опашката до Вас и до всички останали пациенти и чакат по общия ред, през това време пред техните работни места ще се образуват опашки от недоволни като Вас пациенти. Тогава ще има други изнервени чакащи и нови жалби.

Редките и регламентирани случаи на предимство единствено за служители на болницата са в помощ за навременното и качествено обслужване на пациентите.

Уверяваме Ви, че всеки ден се стараем за оптимална организация на прегледите, консултациите, приема и лечението на нашите пациенти.

Имаме удовлетворението, че все повече хора се доверяват за здравето си на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

Напомняме, че уважението, търпението и добрият тон между лекуващи и пациенти са двустранни прояви“.