Препоръки за предпазване от грип и остри респираторни заболявания

Във връзка с увеличената заболяемост и нарастващите случаи на грип, Министерството на здравеопазването издаде общи препоръки към гражданите, с цел намаляване на риска от заразяване и разпространяване на вируси.

Причинителите на острите респираторни заболявания и на грипа се разпространяват основно по два начина – от човек на човек и при контакт със замърсени повърхности или предмети.

Някои хора са изложени на по-голям риск от тежко боледуване. Сред рисковите групи са бременни жени; лица с белодробни заболявания; възрастни, особено над 65 г.; малки деца, особено под 5 г.; новородени, особено недоносени и тези под 6-месечна възраст; хора с хронични заболявания, в т.ч. и имунокомпрометирани.

За опазване на нашето здраве, както и на здравето на нашите близки, познати, колеги и приятели, особено на тези, попадащи в рискови групи за тежко боледуване, Министерство на здравеопазването препоръчва спазването на 8 основни мерки:

1. Избягвайте, при възможност, близък контакт с болни хора

Хора с оплаквания като втрисане, повишена температура, кашлица, болки в гърлото, болки в мускули, главоболие и отпадналост може да са заразени с грип или друго остро респираторно заболяване. Преустановете контактите си с тях.

Ако това е невъзможно, увеличете разстоянието между Вас на поне 1-2 метра. Ако това не е възможно, намалете времето на контакт си с тях.

Ако това не е възможно, носете медицинска маска за лице.

Ако полагате грижа за лице, болно от грип или друго остро респираторно заболяване, намалете до възможното престоя при него, носете медицинска маска за лице (за предпочитане FFP2).

  • 2. Избягвайте струпвания на хора, особено на закрито.
  • 3. Мийте или дезинфекцирайте ръцете си често.
  • Хигиената на ръцете се осъществява чрез измиване с топла вода и сапун или прилагане на алкохол-съдържащи дезинфектанти за ръце.
  • Мийте или дезинфекцирайте ръцете си често (напр. след като сте били на обществени места, в градския транспорт, преди хранене, след кашляне или кихане).
  • Ако полагате грижа за болно лице, мийте ръцете си след контакт с него, с негови дрехи, бельо, лични предмети или предмети и повърхности около него.
  • Ръцете се мият минимум 20 секунди всеки път.
  • След измиване с вода и сапун, ги подсушете изцяло.
  • След дезинфекциране, оставете ги да изсъхнат.
  • 4. Избягвайте да пипате очите, носа или устата си, особено с неизмити ръце
  • Вирусите често се разпространяват, когато човек докосне нещо, което е замърсено с тях и след това докосне очите, носа или устата си.
  • 5. Ако сте болен, прилагайте етикет на кашляне
  • Покривайте носа и устата си с кърпичка или ръкав (но не и ръка), когато кашляте или кихате
  • Изхвърляйте използваните кърпички на подходящо място и извършвайте правилно хигиена на ръцете.
  • 6. Почиствайте често повърхности и предмети и проветрявайте
  • Често почиствайте или дезинфекцирайте повърхности и предмети, които се докосват/използват често, като дръжки на врати, бутони в асансьори, ключове за осветление, играчки, тоалетни, таблети, телефони, компютри, маси, плотове и др.
  • Увеличете честотата на проветряване.
  • 7. Ако сте болни, останете вкъщи и намалете контактите си с други хора
  • Ако сте диагностициран с грип или имате симптоми на остро респираторно заболяване, по време на период на повишена активност на грип и остри респираторни заболявания, препоръчително е да останете у дома, поне 4-5 дни след появата на симптомите, за да избегнат заразяването на други хора.
  • Обикновено възрастните, които са болни, могат да заразят другите приблизително един ден преди и пет дни след появата на симптомите, а децата приблизително седем дни след появата на симптомите, въпреки че заразният период може да варира в зависимост от няколко фактора (напр. имунния отговор на индивида и вируса). Въпреки това, за заразен следва да се приема всеки със симптоми, независимо от тяхната продължителност.
  • Ако не може да останете вкъщи по време на острата фаза на заболяването си, обмислете носенето на медицинска маска за лице на обществени места, в градския транспорт, лечебни заведения, аптеки, в дома и при контакт с други хора.
  • Ако е възможно, спазвайте дистанция от 1-2 метра от други хора, особено от хората в риск от тежко боледуване.
  • 8. Носете медицинска маска
  • По време на период на повишена активност на грип и остри респираторни заболявания медицински маски се използват от:
  • медицински персонал;
  • препоръчват се за: 
    – посетителите и пациентите в лечебните заведения; лица от рисковите групи (с изключение на малки деца) на закрито – в магазини, обществен транспорт, обществени места.
    – членове на семейството/домакинството или други лица, полагащи грижи за болни от грип или със симптоми на остро респираторно заболяване, при близък контакт (1-2 м) с него.
    – болен от грип и остро респираторно заболяване при контакт с друго лице.

Медицинските маски трябва да се поставят и носят правилно (да покриват лицето от основата на носа до брадичката), за да спомогнат за намаляване на риска от заразяване, поради излагане на инфекциозни капчици и аерозол, особено ако се използват заедно с други превантивни мерки, като избягване на близък контакт и поддържане на добра хигиена на ръцете.

Медицинската маска се сменя след продължителна употреба (повече от няколко часа) или когато се замърси или навлажни. След смяна маската се изхвърля в подходящо място и се извършва незабавно хигиена на ръцете преди докосване на предмети, повърхности или контакт с хора.

Ортопедът доц. д-р Стефан Стефанов е в Сливен на 31 януари

На 31 януари 2025 г. е  първият за тази година прием на доц. д-р Стефан Стефанов в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

Специалистът по ортопедия и травматология за деца и възрастни преглежда и консултира пациенти само по списък с предварително запазен час  на регистратурата на ДКЦ или на тел. 044 618200 в делничен ден. 

Доц. д-р Стефан Стефанов е водещ национален експерт по оперативно и консервативно лечение на дегенеративни и травматични заболявания при възрастни, коксартроза и гонартроза, ендопротезиране на тазобедрена и на колянна става. Консултира и лекува вродени костно-мускулни деформации при деца и възрастни, вродена луксация при деца от 3 месеца до 1 година, всички заболявания на опорно-двигателния апарат.

Доц. д-р Стефан Стефанов работи в Университетска специализирана болница за активно лечение по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ в Горна баня. Има  практика като визитиращ хирург във Франция, Дубай, Гвинея, Судан и Великобритания.

Като дългогодишен консултант на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен доц. д-р Стефан Стефанов приема тук пациенти един ден всеки месец.

Местата са с лимит и се изчерпват бързо.

Благодатна Нова година в родилното отделение

В първия ден на 2025 г. в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен се родиха две момченца.

Юначетата проплакаха в ръцете на д-р Иван Радков, началник на акушеро-гинекологичното отделение, а след това бяха поети от завеждащата неонатологично отделение д-р Стела Кръстева.

В 9,30 ч. се роди Димитър с тегло 2,800 кг и ръст 50 см.  Втори, в 9,35 ч. и направо с името си дойде Васил с тегло 2,380 кг. и ръст 50 см.

От 2 януари по обед кавалерите са в компанията на госпожица с тегло 2,800 кг., която още няма име.

„Едното момченце е настанено в съвсем нов кувьоз. Всички бебета и майките им се чувстват отлично. Щастливи сме, че започнахме Новата година с тази прекрасна новина“ – сподели Диана Кинчева, старша медицинска сестра на отделението по неонатология.

На 1 януари в МБАЛ „Хаджи Димитър“ празнува рожден ден новият неврохирург д-р Амин Кахиле от Сирия.

Спешно отделение по модерни стандарти

Една година от своето съществуване отбеляза отделението за спешна помощ на МБАЛ „Хаджи Димитър“ в Сливен. То се утвърди като входна пътека за приемане на болни 24 часа в денонощието.

С модерна апаратура са обзаведени шокова зала с 4 интензивни легла и триаж с 2 места за постоянно мониторно наблюдение за показателите на всеки пациент в двата лекарски кабинета и от пост на медицинската сестра. Залата за интензивни грижи позволява приема и обработката на пациенти в критично състояние, често с интердисциплинарни проблеми.

„Работата ни предоставя различни медицински казуси. Пристигат болни със смесена патология. В залата се извършва клинично и диагностично уточняване, пациентите се консултират с необходимите специалисти от болницата и се предлага настаняване в подходящо отделение за стационарно лечение. Хората са доволни от удобната и чиста обстановка, благодарят за нашата отзивчивост, внимание и грижи“ – каза старшата медицинска сестра Петя Кирова.

Спешното отделение използва целия диагностичен и лечебен капацитет на МБАЛ „Хаджи Димитър“. На разположение са широк кръг специалисти от профилните звена, лабораториите, модерните възможности на отделението по образна диагностика.

Отделението за спешна помощ вече има значителен опит в неотложната реакция при инфаркт, инсулт и други остри съдови заболявания. Дежурният медицински екип предприема овладяване на рисковия момент и осигурява незабавна консултация от кардиолог, невролог, съдов хирург и неврохирург.

При симптоми на остро сърдечно и мозъчно съдово състояние, както и при други критични състояния, болният може да поиска линейката на Центъра за спешна медицинска помощ да го откара до спешното отделение на МБАЛ „Хаджи Димитър“.

 

Празнично настроение в МБАЛ „Хаджи Димитър“

Отделенията и коридорите на МБАЛ „Хаджи Димитър“ заблестяха в празнична коледно-новогодишна украса.

Като в конкурс за красота навсякъде светят елхи, усмихват се джуджета, от таваните се люлеят стъклени топки. Пациентите сякаш се чудят къде се намират и защо са дошли.

По-красиви от елхичките са само лекарките и медицинските сестри, които бързат в обичайния работен режим.

Във връзка с официалните празнични дни около Коледа и Нова година, ръководството на МБАЛ „Хаджи Димитър“ обяви за работни 27, 28 и 29 декември.

В почивните 24, 25 и 26 декември, както и на 30 и 31 декември и 1 януари са осигурени дежурни медицински екипи. Пациентите могат да се обръщат към отделението за спешна помощ.

Поредният прием на доц. д-р Стефан Стефанов е на 6 декември

Националният специалист по ортопедия и травматология за деца и възрастни доц. д-р Стефан Стефанов ще преглежда и консултира на 6 декември 2024 г. в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

Пациентите се приемат само по списък с предварително запазен час  на регистратурата на ДКЦ или на тел. 044 618200 в делничен ден. 

Доц. д-р Стефан Стефанов е дългогодишен консултант на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен. Той е водещ национален експерт по оперативно и консервативно лечение на дегенеративни и травматични заболявания при възрастни, коксартроза и гонартроза, ендопротезиране на тазобедрена и на колянна става. Консултира и лекува вродени костно-мускулни деформации при деца и възрастни, вродена луксация при деца от 3 месеца до 1 година, всички заболявания на опорно-двигателния апарат.

Доц. д-р Стефан Стефанов работи в Университетска специализирана болница за активно лечение по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ в Горна баня. Има  практика като визитиращ хирург във Франция, Дубай, Гвинея, Судан и Великобритания.

С филм „Едно денонощие с кардиолозите на МБАЛ „Х. Димитър“ стартира научен форум в Сливен

При оправдан интерес на медицинското съсловие премина научната дискусия, организирана от кардиологичното отделение на МБАЛ „Хаджи Димитър“ в Сливен.

Заедно с цялото ръководство на частната болница, в залата на Хотел Парк Централ присъстваха консултантите на отделението доц. д-р Валери Гелев и доц. д-р Васил Трайков, кардиолози, невролози, ендокринолози, инфекционисти, спешни медици, общо практикуващи лекари от Сливен, Ямбол, Нова Загора и Котел.

Ефектен старт на форума даде кратък филм „Едно денонощие с кардиолозите на МБАЛ „Хаджи Димитър“, подготвен от телевизионния Канал 6.

В обединяващата тема „Практически затруднения, грешки, постижения и резултати“ всеки лекар от екипа на кардиологичното отделение представи клинични случаи от своята практика.

Доц. д-р Васил Трайков направи впечатляваща презентация за възможностите на електрофизиологията в областта на кардиологията.

Като медицинско проучване на високо равнище беше определена статистиката на д-р Костадинка Блецова, началник на отделение „Кардиология и инвазивна кардиология“ в МБАЛ „Хаджи Димитър“. През последните 5 г. са събирани данни за зависимост на сърдечно съдовите заболявания от лабораторни параметри, които не са предвидени в клиничните пътеки.

 

Акция „Кръв за живот“ в МБАЛ „Хаджи Димитър“

Акция за доброволно кръводаряване се организира на 3, 4 и 5 декември 2024 г. в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

Кампанията е по инициатива на Сдружението на частните болници в България съвместно с областните отделения по трансфузионна хематология.

Желаещите да се включат в акцията могат да се запишат предварително на тел. 044 400 004  в делничен ден от 9 часа  до 14 часа.

Дарител може да стане всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години, за когото лекар прецени, че кръводаряването не застрашава здравето му и дарената от него кръв е безопасна за болните. Мъжете могат да даряват кръв 5 пъти в една календарна година, а жените – 4 пъти, като интервалът между две кръводарявания е най-малко 2 месеца.

Акцията ще се проведе в Лабораторията по трансфузионна хематология на втория етаж в сградата на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен на ул. „Димитър Пехливанов“ №5.

За всеки дарител е предвиден малък жест на благодарност.

Научна дискусия организират кардиолозите от МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен

„Един ден в Кардиологията – практически затруднения, грешки, постижения и резултати“ е названието на научна дискусия, която ще се проведе на 22 ноември 2024 г. в сливенския ресторант „Централ“.

Инициативата е на кардиолозите от МБАЛ „Хаджи Димитър“, а покана за участие е отправена към лекарите от Югоизточна България.

Медиците ще се съберат под мотото „Взаимното сътрудничество ни прави всеки ден по-добри“, а в началото ще имат възможност да видят кратък филм за интензивната работа в кардиологичното отделение на МБАЛ „Хаджи Димитър“.

„Предвидили сме презентация на клинични случаи на всеки лекар от нашия екип, включително на доц. д-р Валери Гелев и доц. д-р Васил Трайков. Очакваме интерес и активно участие в дискусията както на специалистите, така и на колеги от други области на медицината“ – каза д-р Костадинка Блецова, началник на кардиологичното отделение в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

Онкологични операции вече и в Сливен

Хирургичното отделение на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен е с обновен екип от висококвалифицирани и опитни специалисти, включително в областта на онкологията. Въпрос на малко време е да спечелят и тук доверието на пациентите.

Новият началник на отделението д-р Петър Славов разчита и на  свежите попълнения в екипа д-р Жечков и д-р Димитров.

Д-р Петър Славов идва от Националната онкологична болница в Бургас, където е завеждал хирургичното отделение и мамологичния сектор. Той е специалист по хирургия и онкологична хирургия с дългогодишна практика.

Хирурзите на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен извършват конвенционални и сложни лапароскопски операции, популярни като безкръвни.

„Разполагаме с най-новата апаратура „Олимпус“ с високо качество. Могат да се правят миниинвазивни операции във всички части на човешкото тяло, но ще се концентрираме върху рутинните. Ще предложим това, което владеем добре. Не се стремим към някакви изключителни операции, които се правят само на малко места.

Готови сме за операции при жлъчно-каменна болест, хернии на предната коремна стена, диафрагмални хернии, където хранопроводът преминава през диафрагмата в корема. Извършваме всички операции, свързани с онкологията –  рак на дебелото, правото черво и стомаха, на панкреаса, заболявания на щитовидната жлеза, злокачествени образувания на млечната жлеза“ – обяснява д-р Петър Славов.

Лекарят е с респектиращо дълъг стаж като онкологичен хирург. Има подчертан интерес към рака на млечната жлеза и най-често го търсят точно за това злокачествено заболяване. Когато чуят лошата диагноза, пациентите изпадат в паника и обикновено търсят онколози в големите болници, с предубеждение към местните специалисти.

„В Националната онкологична болница бях началник на мамологичния сектор. В МБАЛ „Хаджи Димитър“ имаме шанс да прилагаме най-съвременните диагностични методи. Предлагаме процедури, които се правят само на още две места в България. Например биопсията под мамографски контрол с локализираща игла на съвсем малки тумори в млечната жлеза, които не се напипват. Така съмнителни изменения в млечната жлеза могат да се отстранят с една елегантна операция с местна упойка и да се извади прецизно точно това, което търсим. Не се налага да отстраняваме голяма тъкан с надеждата опасното нещо да е там. Тук имаме пълната професионална и техническа готовност за такива манипулации, разполагаме и с отличния специалист по образна диагностика д-р Дарко Недович“ – казва д-р Петър Славов.

Скоро Спешният център на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен ще отбележи първия си рожден ден с безспорни успехи в неотложната реакция при инфаркти, инсулти и остри съдови състояния. В  него пациентите вече могат да разчитат и на новия хирургичен екип.