Бизнес, наука и институции отключват потенциал за технологичен трансфер

България трябва да превръща идеите в търговски успех. В страната има добре развити общности – индустриална, иновационна, академична, научноизследователска, които трябва да заработят в една екосистема. Необходимо е да изградим изключително стабилни, мотивирани, обосновани на интерес взаимовръзки между отделните участници“.

Това подчерта заместник-министърът на иновациите и растежа Мартин Дановски в академичната дискусия на бизнеса, науката и институциите „Иновации 2025: Обединяваме възможности и изграждаме бъдещето“, която се проведе в Аулата на СУ „Климент Охридски“.

Мартин Дановски посочи, че изграждането на национална система за трансфер на технологии, преструктурирането на Националния иновационен фонд и предстоящият Фонд за технологичен трансфер са част от мерките за насърчаване на връзката между науката и бизнеса.

Под мотото „Синергия между бизнеса, институциите и науката за иновации и растеж“ премина форумът, посветен на  130 г. от създаването на Българската търговско-промишлена палата и организиран от Съвета по иновации, дигитализация и нови технологии при БТПП съвместно със Стопански факултет на Софийския университет.

Д-р Пенко Пенков участва като председател на Югоизточен регионален иновационен център „Здраве“ и представи дейността му в дискусионния панел „Развитие на регионите и синергия между бизнеса и общините“.

Във видео обръщение към участниците европейският комисар по стартъпи, изследвания и иновации Екатерина Захариева подчерта, че България има мощен научен потенциал и талант за развитие на индустрията и икономиката на световно ниво, като ключово значение имат взаимните връзки между университетите, бизнеса, стартиращата компания. По думите й съвместната работа е в основата на създаването на продукт и иновации с добавена стойност.

Председателят на БТПП  Цветан Симеонов посочи, че дейността на Съвета по иновации, дигитализация и нови технологии към БТПП има широка подкрепа от различни институции и обединението между бизнеса, научните среди и източниците на финансиране ще допринесе за по-бързо преминаване на икономиката към внедрени в практиката модерни научни постижения.

Д-р Пенко Пенков представи действащата Концепция за интегрирани териториални инвестиции по Програма „Развитие на регионите 2021 – 2027 г.“ , като подчерта, че  ЮРИЦ „Здраве“ е утвърден лидер в създадените партньорства на бизнеса, местната власт, научни институти и неправителствени организации в рамките на Проект „Регионална екосистема за устойчиво развитие: интегрирани инвестиции за общностно благополучие“.

Основни цели на ЮРИЦ „Здраве“ са укрепване на научно-изследователската инфраструктура в региона, внедряване на иновации в здравеопазване, социални услуги, култура, икономика, наука, туризъм.

Организацията поставя акцент върху изграждането на Национален хоспис център в Сливен и филиали с домове за възрастни хора, заведения за рехабилитация, хосписи за палиативни грижи в Югоизточен регион на България.

Опазването на ледниците – стратегия за оцеляване

Опазването на ледниците е мото на Световния ден на водата през 2025 г.

По инициатива на ООН 22 март е избран за Световен ден на водата, за да се подчертае важността на сладководните източници за живота на Земята.

Ледниците са най-големият резервоар за прясна вода на планетата, в който се съхраняват 2,1% от водите на Земята, над 2 пъти повече от всички реки.

В условията на засилено глобално затопляне ледниците се топят екстремно, а водният цикъл става непредсказуем и несигурен.

Потоците от разтопена ледникова вода причиняват наводнения, суши, свлачища, покачване на морското равнище и увреждане на екосистемите.

Опазването на ледниците е част от стратегията за оцеляване на човечеството.

Кампанията насочва вниманието към намаляване на вредните емисии на парникови газове и далновидно управление на разтопените ледникови води, за да се осигурят жизненоважни водни ресурси за бъдещето.

Д-р Пенко Пенков представя ЮРИЦ „Здраве“ пред учени, министри и дипломати

Д-р Пенко Пенков ще участва в академична дискусия на бизнеса, науката и институциите на тема „Иновации 2025: Обединяваме възможности и изграждаме бъдещето“. На форума той ще представи концепцията и дейността на Югоизточен регионален иновационен център „Здраве“.

Събитието, посветено на 130 г. от създаването на Българската търговско-промишлена палата, ще се проведе на 24 март в Аулата на СУ „Св. Климент Охридски“. Организирано е от Съвета по иновации, дигитализация и нови технологии при БТПП съвместно със Стопански факултет на Софийския университет. Преди това в Аулата ще се проведе редовното годишно Общо събрание на СИДНТ.

Приветствия към участниците ще поднесат европейският комисар по стартъпи, изследвания и иновации Екатерина Захариева, председателят на БТПП Цветан Симеонов, председателят на СИДНТ Радослав Петков, деканът на Стопански факултет в СУ „Св. Климент Охридски“  доц. д-р Атанас Георгиев.

В обособените модули на форума ще се включат вицепремиерът Томислав Дончев, министри, учени, представители на български и европейски институции, фондове и ведомства.

Д-р Пенко Пенков ще говори за Югоизточен регионален иновационен център „Здраве“ с неговата одобрена и вече работеща Концепция за интегрирани териториални инвестиции по Програма „Развитие на регионите 2021 – 2027 г.“

В създадените партньорства на бизнеса, местната власт, научни институти и неправителствени организации ЮРИЦ „Здраве“ е утвърден лидер в рамките на Проект „Регионална екосистема за устойчиво развитие: интегрирани инвестиции за общностно благополучие“.   

Основни цели на ЮРИЦ „Здраве“ са укрепване на научно-изследователската инфраструктура в региона, внедряване на иновации в здравеопазване, социални услуги, култура, икономика, наука, туризъм.

Организацията поставя акцент върху изграждането на Национален хоспис център в Сливен и филиали с домове за възрастни хора, заведения за рехабилитация, хосписи за палиативни грижи в Югоизточен регион на България.

 

На 28 март – прием на ортопеда доц. д-р Стефан Стефанов в МБАЛ „Хаджи Димитър“

На 28 март 2025 гдоц. д-р Стефан Стефанов ще преглежда в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

В последния петък на всеки месец дългогодишният консултант на частната болница приема пациенти  с предварително запазен час  на регистратурата на „ДКЦ – Сливен“ или на тел. 044 618200 в делничен ден. 

Доц. д-р Стефан Стефанов е водещ национален експерт по ортопедия и травматология за деца и възрастни. Специалист е по оперативно и консервативно лечение на дегенеративни и травматични заболявания при възрастни, коксартроза и гонартроза, ендопротезиране на тазобедрена и на колянна става. Консултира и лекува вродени костно-мускулни деформации при деца и възрастни, вродена луксация при деца от 3 месеца до 1 година, всички заболявания на опорно-двигателния апарат.

Доц. д-р Стефан Стефанов работи в Университетска специализирана болница за активно лечение по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ в Горна баня. Има  практика като визитиращ хирург във Франция, Дубай, Гвинея, Судан и Великобритания.

Световен ден на слуха: Да направим грижата за слуха реалност

Началникът на отделението по ушно-носно-гърлени болести в МБАЛ „Хаджи Димитър“ д-р Кръстьо Кръстев участва като лектор в  семинар, посветен на Световния ден на слуха.

Научното събитие се проведе във Филиал Сливен на Медицински университет – Варна под егидата на проф. Марио Милков, д. м., заместник-ректор „Международно сътрудничество“ в МУ – Варна. Съдействие в организацията оказа МБАЛ „Хаджи Димитър“, която е дългогодишен партньор в обучението на студентите от Филиал Сливен на МУ – Варна.

Д-р Кръстьо Кръстев насочи общественото внимание към превенцията на слуховите нарушения и към значението на ранната диагностика за предотвратяване на глухотата. Специалистът и старша мед. сестра Айсун Еминова демонстрираха различни видове изследвания на слуха.

Студентите представиха актуална статистика за слухови увреди и показаха умения в обгрижването на пациентите.
Гости на семинара бяха заместник медицинският управител на МБАЛ „Хаджи Димитър“ д-р Христо Режев, главна мед. сестра Несрин Стойчева, д-р Евгени Режев, началник на ОАИЛ в лечебното заведение и хоноруван преподавател към Филиал Сливен.

Научен семинар за Световния ден на слуха

Със съдействието на МБАЛ „Хаджи Димитър“, Филиал Сливен на Медицински университет – Варна е домакин на семинар, посветен на Световния ден на слуха.

Научното събитие ще се проведе в учебното заведение на 5 март 2025 г. от 14 ч.

Семинарът с мото „Промяна на мисленето: Силата е в теб! Да направим грижата за слуха реалност!“ е под егидата на проф. Марио Милков, д. м., заместник-ректор „Международно сътрудничество“ в МУ – Варна.

Гостуващи лектори са д-р Кръстьо Кръстев, началник на отделението по ушно-носно-гърлени болести в МБАЛ „Хаджи Димитър“ и старша мед. сестра Айсун Еминова. МБАЛ „Хаджи Димитър“ е дългогодишен партньор в обучението на студентите от Филиал Сливен на МУ – Варна.

Световният ден на слуха (World Hearing Day) се отбелязва всяка година на 3 март по инициатива на Световната здравна организация. Основната му цел е да повиши осведомеността за превенцията на слуховите нарушения и глухотата, за значението на ранната диагностика, както и да насърчи достъпа до качествени слухови грижи по целия свят.

По данни на СЗО над 1,5 милиарда души на планетата страдат от различна степен на слухова загуба, като се очаква до 2025 г. този брой да нарасне до 2,5 милиарда. Около 430 милиона души имат значителна загуба на слуха, която изисква рехабилитация.

Световният ден на слуха напомня колко е важна грижата за слуховото здраве. С навременна превенция, редовни прегледи и информираност може да се намали опасността от слухови нарушения и да се запази качеството на живот.

Ортопедът доц. д-р Стефан Стефанов приема на 28. 02. 2025 г. в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен

На 28 февруари 2025 г. доц. д-р Стефан Стефанов ще преглежда и консултира в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

Националният специалист по ортопедия и травматология за деца и възрастни приема пациенти само по списък с предварително запазен час  на регистратурата на „ДКЦ – Сливен“ или на тел. 044 618200 в делничен ден. 

Поради претоварения график има вероятност по-късно записани пациенти да останат за следващия прием през март.

Доц. д-р Стефан Стефанов е водещ национален експерт по оперативно и консервативно лечение на дегенеративни и травматични заболявания при възрастни, коксартроза и гонартроза, ендопротезиране на тазобедрена и на колянна става. Консултира и лекува вродени костно-мускулни деформации при деца и възрастни, вродена луксация при деца от 3 месеца до 1 година, всички заболявания на опорно-двигателния апарат.

Доц. д-р Стефан Стефанов работи в Университетска специализирана болница за активно лечение по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ в Горна баня. Има  практика като визитиращ хирург във Франция, Дубай, Гвинея, Судан и Великобритания.

Като дългогодишен консултант на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен доц. д-р Стефан Стефанов приема тук пациенти един ден всеки месец.

Местата са с лимит и се заемат бързо.

Специалисти в МБАЛ „Хаджи Димитър“ привличат с доказани възможности в общата и в онкологичната хирургия

Само 3 месеца след обновяването на екипа от специалисти, хирургичното отделение на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен вече работи с постоянен ритъм и пълен капацитет.

Д-р Петър Славов и д-р Иван Иванов извършват  разнообразни операции от общата и от онкологичната хирургия.

„Когато дойдохме тук имах опасения, че не ни познават и няма да ни имат доверие. Очаквахме ограничен обем работа, но отделението още първия месец заработи стабилно и натоварено. Сменяли сме болници и знаем, че трябва поне половин година, за да научат хората за нас. Но този път бяхме изненадани. Най-добрата реклама идва от доволните пациенти и техните близки. Хората от другите градове, където сме работили, също не са ни забравили и ни търсят“ – твърди началникът на отделението д-р Петър Славов.

Специалистът премина в сливенската МБАЛ „Хаджи Димитър“ от Националната онкологична болница в Бургас, където е завеждал хирургичното отделение и мамологичния сектор. Има респектираща практика по обща и онкологична хирургия в Стара Загора, с подчертан интерес към рака на млечната жлеза.

Като опитен хирург в тези градове е известен и другият член на обновения  екип в хирургичното отделение на МБАЛ „Хаджи Димитър“. Д-р Иван Иванов  и д-р Петър Славов повече от 12 г. са работили заедно.

Д-р Иван Иванов /отляво/ и д-р Петър Славов /отдясно/

Ние сме поливалентни общи хирурзи – в рамките на добрата медицинска практика за нашата специалност се ангажираме с всичко допустимо, без да надскачаме възможностите си. Придържаме се към принципа, че нашата професия е изкуство и наука. Преди да дойдем в Сливен, имахме и нетипичен случай. В спешния хирургичен кабинет с д-р Славов изродихме бебе, така се наложи. Години наред колегите ни поздравяваха за Бабин ден. За нас говорят резултатите от работата, грижата и вниманието към пациентите. В болница човек влиза със свито сърце. Затова всичко трябва да блести от чистота и персоналът да посреща пациентите и техните близки дружелюбно и с професионална грижа. Имаме отличен колектив от медицински сестри и санитарки. Такова отношение респектира и не сме подлагани на агресия“ – казва д-р Иван Иванов.

Д-р Петър Славов коректно допълва: „Не е редно да се изтъкваме и да се хвалим. В Сливен е имало и има немалко хирурзи с безукорно име, с голям опит и авторитет. Жалко е, че в днешно време нашата професия се комерсиализира и болните се отчайват. Опитваме се да променим тази нагласа и да покажем, че сме тук, защото има нужда от нас и можем да помогнем. Имаме какво да предложим – болницата е високотехнологична, а ние сме специалисти с дълга практика в общата и в онкологичната хирургия.

Д-р Иван Иванов, операционна мед. сестра Надежда Петкова, старша мед. сестра Гергана Георгиева, д-р Петър Славов

Тандемът д-р Петър Славов и д-р Иван Иванов извършва конвенционални и сложни лапароскопски операции, популярни като безкръвни. Модерната апаратура „Олимпус“  дава възможност за минимално инвазивни процедури във всички части на човешкото тяло – при жлъчно-каменна болест, хернии на предната коремна стена, диафрагмални хернии и др.

Двамата хирурзи извършват всички операции, свързани с онкологията –  рак на дебелото, правото черво и стомаха, на панкреаса, заболявания на щитовидната жлеза, злокачествени образувания на млечната жлеза. Подготвени са за биопсия под мамографски и ехографски контрол, както и с локализираща игла на съвсем малки тумори в млечната жлеза, които се отстраняват с елегантна операция под местна упойка.

 Началникът на хирургичното отделение признава, че амбулаторният кабинет още не е оптимално натоварен, а главно там се осъществява срещата с пациентите и се прави преценката за необходимост от оперативна намеса.

 „Хората не са достатъчно ориентирани, че в следобедните часове, когато сме приключили операциите, приемаме пациенти за преглед. В кабинета на „ДКЦ – Сливен“ в сградата на нашата болница с д-р Иванов  се редуваме по график всеки работен ден от 14 до 16 часа“ – обяснява д-р Петър Славов.

Конкурс за лекари специализанти в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен

МБАЛ „Хаджи Димитър“ООД – Сливен обявява конкурс за лекари специализанти на места, финансирани от държавата, считано от 06. 02. 2025 г.

Заповедта на управителя д-р Пенко Пенков е на основание Заповед № РД-19-1/14. 01. 2025 г. на Министъра на здравеопазването и приложенията към нея за определяне броя на местата за специализанти, финансирани от държавата за 2025 г. по реда на Наредба № 1 от 22. 01. 2015 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.

МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен разполага с общо 15 места за следните клинични специалности:

  1. Акушерство и гинекология – 1 място
  2. Анестезиология и интензивно лечение – 1 място
  3. Гастроентерология – 1 място
  4. Ендокринология и болести на обмяната – 1 място
  5. Клинична лаборатория – 1 място
  6. Клинична микробиология – 1 място
  7. Нервни болести – 1 място
  8. Образна диагностика – 1 място
  9. Обща и клинична патология – 1 място
  10. Очни болести – 2 места
  11. Ревматология – 1 място
  12. Съдова хирургия – 1 място
  13. Ушно-носно-гърлени болести – 1 място
  14. Хирургия – 1 място

 От 07. 02. 2025 г. до 13. 03. 2025 г. включително кандидатите за обявените места трябва да подадат писмено заявление с необходимите документи в МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен на адрес: ул. „Димитър Пехливанов“ №5, етаж V, отдел „Личен състав“ всеки работен ден от 08 ч. до 17 ч.

Конкурсът ще се проведе по документи и събеседване на 18. 03. 2025 г. от 10 ч. в Заседателната зала на МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен.

Избраните кандидати се назначават на срочен трудов договор за времетраенето на специализацията с месечно възнаграждение 2 500 лв. и възможности за допълнителни обучения, осигурено жилище, други стимули и бонуси.

 За контакти и допълнителна информация:

тел. 044/618 505, e-mail: mbal_hadjidimitar@abv.bg

ЗАПОВЕД Специализанти МБАЛ

ОБЯВА Специализанти МБАЛ

ЗАЯВЛЕНИЕ Специализанти МБАЛ

Конкурс за лекари специализанти в „ИППМП – Д-р Пенкова“

„Индивидуална практика за първична медицинска помощ – Д-р Пенкова“ ЕООД – Сливен обявява конкурс за лекари специализанти на места, финансирани от държавата, считано от 06. 02. 2025 г.

Заповедта на управителя д-р Галина Пенкова е на основание Заповед № РД-19-1/14. 01. 2025 г. на Министъра на здравеопазването и приложенията към нея за определяне броя на местата за специализанти, финансирани от държавата за 2025 г. по реда на Наредба № 1 от 22. 01. 2015 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.

„Индивидуална практика за първична медицинска помощ – Д-р Пенкова“ ЕООД – Сливен разполага с 2 места за специализация по „обща медицина“.

От 07. 02. 2025 г. до 13. 03. 2025 г. включително кандидатите за обявените места трябва да подадат писмено заявление с необходимите документи в МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен на адрес: ул. „Димитър Пехливанов“ №5, етаж V, отдел „Личен състав“ всеки работен ден от 08 ч. до 17 ч.

Конкурсът ще се проведе по документи и събеседване на 18. 03. 2025 г. от 10 ч. в Заседателната зала на МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен.

Избраните кандидати се назначават на срочен трудов договор за времетраенето на специализацията с месечно възнаграждение, формирано от 2,5 минимални работни заплати за страната и възможности за допълнителни обучения, осигурено жилище, други стимули и бонуси.

 За контакти и допълнителна информация: тел. 044/618 505, e-mail: mbal_hadjidimitar@abv.bg

ЗАПОВЕД Специализанти ИППМП

ОБЯВА Специализанти ИППМП

ЗАЯВЛЕНИЕ Специализанти ИППМП