Популярен турски неврохирург работи с МБАЛ „Хаджи Димитър“

Известният турски неврохирург д-р Ръфат Сайгън Алтънаа започва професионално сътрудничество с МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

Д-р Ръфат Сайгън Алтънаа е утвърдено име от болницата в Черкезкьой, популярен център за здравен туризъм заради висококвалифицираните медицински услуги.

Два пъти всеки месец неврохирургът ще преглежда, консултира и оперира в МБАЛ „Хаджи Димитър“ с най-модерната апаратура, с която здравното заведение разполага.

На 2 октомври от 14 ч. до 18 ч. и на 3 октомври от 9, 30 ч. до 15, 30 ч.  д-р Ръфат Сайгън Алтънаа ще приеме първите си сливенски пациенти в кабинет 210 на МБАЛ „Хаджи Димитър“.

Лекарят е завършил факултетите по медицина и хирургия в измирските университети „Егея“ и „Девети септември“, специализирал е неврохирургия в САЩ.

Професионалният опит на д-р Ръфат Сайгън Алтънаа е в разширена хирургия на гръбначен стълб и гръбначен мозък, включително тумори; оперативно лечение на мозъчни и гръбначни травми, на деформации при сколиоза; ендоскопска напълно затворена хирургия на лумбална и шийна херния; микрохирургия на гръбначния стълб и периферните нерви; операции при мозъчен кръвоизлив.

Неврохирургът има сериозни постижения в ендоваскуларното лечение на аневризми, на болки в гръбначния стълб с радиочестотен лазер, хирургично и неоперативно лечение на дискова херния, кифопластика и вертебропластика, краниопластика с 3D принтер, лечение чрез мозъчна стимулация при Паркинсон.

Д-р Ръфат Сайгън Алтънаа е специалист и по детска неврохирургия, с успешно лечение на спина бифида и хидроцефалия.

За допълнителна информация и записване на приемен час са на  разположение тел. 044 618200 в делничен ден и регистратурата на ДКЦ в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен. 

Доц. д-р Стефан Стефанов приема само по запазен ред

На 27 септември доц. д-р Стефан Стефанов ще проведе редовните месечни прегледи и консултации в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

Поради силен интерес на пациентите, националният специалист по ортопедия и травматология за деца и възрастни приема от 10 ч. до 17 ч. само по списък с предварително запазен час  на регистратурата на ДКЦ или на тел. 044 618200 в делничен ден. 

Местата са с лимит и се заемат бързо.

Доц. д-р Стефан Стефанов е водещ в страната експерт по оперативно и консервативно лечение на дегенеративни и травматични заболявания при възрастни, коксартроза и гонартроза, ендопротезиране на тазобедрена и на колянна става. Консултира и лекува вродени костно-мускулни деформации при деца и възрастни, вродена луксация при деца от 3 месеца до 1 година, всички заболявания на опорно-двигателния апарат.

Дългогодишният консултант на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен работи в Университетска специализирана болница за активно лечение по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ в Горна баня. Има  практика като визитиращ хирург във Франция, Дубай, Гвинея, Судан и Великобритания.

Инициативи на д-р Пенко Пенков в репортаж на БНТ

В централната си новинарска емисия на 10 септември БНТ излъчи репортаж за 13-ия конгрес на Югоизточно-Европейски медицински форум, който се проведе в град Будва, Черна гора.

Националната медия отдели специално внимание на участието на д-р Пенко Пенков, който представи Югоизточен регионален иновационен център „Здраве“ като водеща сила в развитието на иновации в здравеопазването и социалните услуги в Югоизточния регион на България.  

Участниците в кръглата маса бяха запознати с инициативите на неправителствената организация за създаване на регионална мрежа за хоспис грижи,  партньорства за изследователски проекти в здравеопазването с фокус върху иновациите в лечението на съдови заболявания, електрофизиология и телемедицина.

Д-р Пенко Пенков предложи концепция за обмен на медицински специалисти, организиране на съвместни обучителни курсове и семинари, регионални програми в подкрепа и грижи за уязвими социални групи, възрастни и хора с хронични заболявания.

Силно впечатление направи презентацията на проекта за Национален хоспис център в Сливен, който ще бъде изграден върху терена на бившата Тубболница и ще включва дом за възрастни хора и хоспис за тежко болни пациенти.

Конгресът в Черна гора събра международния елит в системата на здравеопазването – представители на медицински асоциации от Югоизточна Европа, лекари и общественици, учени от академичните среди, ръководители на лечебни заведения, здравни мениджъри, неправителствени организации.

В програмата се включиха над 40 световно известни лектори от САЩ, Израел, Словения, Белгия, Монголия, Грузия, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Северна Македония. Сред официалните гости бяха президентът на Световната медицинска асоциация, главният секретар на Европейския форум на медицинските асоциации, представители на държавни и местни институции от България и Черна Гора.

Кръглата маса обсъди състоянието на здравните системи в региона, ролята на професионалните организации в условията на пандемии, климатични промени, миграция на медицинските специалисти.

От българска страна д-р Пенко Пенков представи инициатива за общо решаване на един от належащите проблеми в региона – застаряването на населението.

„В проектирания Национален център за хоспис услуги ще обучаваме по европейски стандарти български специалисти за тази дейност. Имаме подкрепата на Министерството на труда и социалната политика, на Министерството на здравеопазването,  сега и на Югоизточно-Европейски медицински форум. На този етап липсва цялостно образование във връзка със социалните грижи и ние трябва да го изградим така, както го иска Европа“, каза пред конгреса д-р Пенко Пенков.

Видео репортажа на БНТ можете да видите тук

BNT

Конкурс за лекари специализанти в „ИППМП – Д-Р ПЕНКОВА“ ЕООД

„Индивидуална практика за първична медицинска помощ – Д-р Пенкова“ ЕООД – Сливен обявява конкурс за лекари специализанти на места, финансирани от държавата, считано от 09. 09. 2024 г.

Заповедта на управителя д-р Галина Пенкова е на основание Заповед № РД-19-5/09. 08. 2024 г. на Министъра на здравеопазването и приложенията към нея за определяне броя на местата за специализанти, финансирани от държавата за 2024 г. по реда на Наредба № 1 от 22. 01. 2015 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.

„ИППМП – Д-р Пенкова“ ЕООД – Сливен разполага с 2 места за специализация по „обща медицина“.

От 09. 09. 2024 г. до 11. 10. 2024 г. включително кандидатите за обявените места трябва да подадат писмено заявление с необходимите документи в МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен на адрес: ул. „Димитър Пехливанов“ №5, етаж V, отдел „Личен състав“ всеки работен ден от 08 ч. до 17 ч.

Конкурсът ще се проведе по документи и събеседване на 16. 10. 2024 г. от 10 ч. в Заседателната зала на МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен.

Избраните кандидати се назначават на срочен трудов договор за времетраенето на специализацията с месечно възнаграждение, формирано от 2,5 минимални работни заплати за страната и възможности за допълнителни обучения, осигурено жилище, други стимули и бонуси.

 За контакти и допълнителна информация:

тел. 044/618 505, e-mail: mbal_hadjidimitar@abv.bg

ОБЯВА Специализанти ИППМП

ЗАЯВЛЕНИЕ Специализанти ИППМП

Конкурс за лекари специализанти в МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен

МБАЛ „Хаджи Димитър“ООД – Сливен обявява конкурс за лекари специализанти на места, финансирани от държавата, считано от 09. 09. 2024 г.

Заповедта на управителя д-р Пенко Пенков е на основание Заповед № РД-19-5/09. 08. 2024 г. на Министъра на здравеопазването и приложенията към нея за определяне броя на местата за специализанти, финансирани от държавата за 2024 г. по реда на Наредба № 1 от 22. 01. 2015 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.

МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен разполага с общо 15 места за следните клинични специалности:

  1. Акушерство и гинекология – 1 място
  2. Анестезиология и интензивно лечение – 1 място
  3. Гастроентерология – 1 място
  4. Ендокринология и болести на обмяната – 1 място
  5. Кардиология – 1 място
  6. Клинична лаборатория – 1 място
  7. Клинична микробиология – 1 място
  8. Нервни болести – 1 място
  9. Образна диагностика – 1 място
  10. Обща и клинична патология – 1 място
  11. Очни болести – 1 място
  12. Ревматология – 1 място
  13. Съдова хирургия – 1 място
  14. Ушно-носно-гърлени болести – 1 място
  15. Хирургия – 1 място

 От 09. 09. 2024 г. до 11. 10. 2024 г. включително кандидатите за обявените места трябва да подадат писмено заявление с необходимите документи в МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен на адрес: ул. „Димитър Пехливанов“ №5, етаж V, отдел „Личен състав“ всеки работен ден от 08 ч. до 17 ч.

Конкурсът ще се проведе по документи и събеседване на 16. 10. 2024 г. от 10 ч. в Заседателната зала на МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен.

Избраните кандидати се назначават на срочен трудов договор за времетраенето на специализацията с месечно възнаграждение 2 500 лв. и възможности за допълнителни обучения, осигурено жилище, други стимули и бонуси.

 За контакти и допълнителна информация:

тел. 044/618 505, e-mail: mbal_hadjidimitar@abv.bg

ОБЯВА Специализанти МБАЛ

ЗАЯВЛЕНИЕ Специализанти МБАЛ

Д-р Пенко Пенков участва в конгрес на Югоизточно-Европейски медицински форум в Черна гора

Водещи медицински специалисти от Европа и САЩ обменят опит и обсъждат новостите в здравеопазването от 4-ти дo 8-ми ceптeмвpи 2024 г. в гp. Бyдвa, Чepнa Гopa.

В XIII Конгрес нa Югoизтoчнo-Евpoпeйcĸи мeдицинcĸи фopyм участват видни представители на академичните среди, на мeдицинcĸи acoциaции oт Югoизтoчнa Eвpoпa, pъĸoвoдитeли нa лeчeбни зaвeдeния, здpaвни мeниджъpи, лeĸapи и oбщecтвeници, нeпpaвитeлcтвeни opгaнизaции.

Hayчнaтa пpoгpaмa нa Кoнгpeca в Черна гора e интepдиcциплинapнa и oбxвaщa цeли дялoвe oт ĸлиничнaтa мeдицинa. Включени са над 40 световноизвестни лектори, съобщи президентът на Югоизточно-Европейски медицински форум проф. Aндpeй Kexaйoв, който е и ръководител на българската делегация.

Единствен представител от Югоизточния регион на България е д-р Пенко Пенков, собственик и управител на МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен. Той презентира неправителствената организация Югоизточен Регионален Иновационен Център „Здраве” и неговата мисия в повишаване качеството на здравеопазването, рехабилитацията и социалните услуги в Югоизточна България, с акцент върху създаването и внедряването на иновации в тези области. Членове на организацията са здравни заведения, общини, университети, иновационни компании, неправителствени организации.

С участието си в Югоизточно-Европейски Медицински Форум  ЮРИЦ „Здраве” се стреми към разширяване на сътрудничеството  между медицинските организации в региона, предлага обмяна на опит в иновациите за лечение и рехабилитация, както и разработване на съвместни проекти с Югоизточно-Европейски медицински форум.

„ЮРИЦ „Здраве“ се утвърждава като водеща сила в развитието на иновации в здравеопазването и социалните услуги в Югоизточния регион на България и предлага стратегически инициативи като създаване на Регионална мрежа за хоспис грижи,  партньорства за изследователски проекти в здравеопазването с фокус върху иновациите в лечението на съдови заболявания, електрофизиология и телемедицина“ – обясни д-р Пенко Пенков.

Той ще запознае форума и с идеята за обмен на медицински специалисти, организиране на съвместни обучителни курсове и семинари, както и за регионални програми в подкрепа и грижи за уязвими социални групи от населението, включително възрастни  и хора с хронични заболявания.

 Участниците в международния конгрес ще видят и проекта за Национален хоспис център в Сливен, който ще бъде изграден на терена на бившата ТУБ-болница в града.

Koнгpecът e aĸpeдитиpaн oт Eвpoпeйcĸия aĸpeдитaциoнeн cъвeт зa нeпpeĸъcнaтo мeдицинcĸo oбpaзoвaниe, ĸoeтo гo пpeвpъщa в cвeтoвeн yнивepcитeт нa мeдицинcĸoтo пoзнaниe и пpaĸтиĸa и e дoĸaзaтeлcтвo зa виcoĸaтa мy нayчнa cтoйнocт. Учacтницитe в cъбитиeтo щe пoлyчaт cepтифиĸaт cъc cвeтoвнo пpизнaниe.

 

Д-Р ПЕНКО ПЕНКОВ НА 75 ГОДИНИ – ЕНЕРГИЧЕН СЪЗИДАТЕЛ, ОПТИМИСТИЧЕН РОДОЛЮБЕЦ

Болницата на д-р Пенков – така е известна частната МБАЛ „Хаджи Димитър“ООД в Сливен.

Нейният рожден ден е 7 юли 1992 г. и вече навлиза в сериозна възраст.

А на своя рожден ден 19 юли създателят й д-р Пенко Пенков е благодарен за смислените си 75 години в задружно семейство от лекари, психолог и четирима внуци, в сплотен екип от  медици в болницата и с приятели навсякъде.  

РОДЪТ

„Дядо ми Пенко е от Ковачите, имал  5 братя и 3 сестри. Дошъл при баба Шина в Чинтулово, защото брат й е убит в Първата световна война и тя останала сама наследница на земите. Дядо управлявал цялото й стопанство, но се чувствал поканен зет. Все казвал на баща ми – стой си в Чинтулово, не ходи другаде“ – разказва д-р Пенко Пенков.

Родителите му Минчо и Ганка живели като земеделци в Чинтулово. Там, в избата на къщата, се появил синът им.

ОБРАЗОВАНИЕТО

Завършил електротехникума в Сливен, но не послушал майка си да учи за инженер. Казал й: „Ще бъда инженер на човешкото тяло. Човекът е като електрическа машина. Механизмите в неговите органи са механизмите в електрическите системи“.

Приели го студент в Пловдивския Висш медицински институт. Мечтаел да стане акушер-гинеколог и в края на следването завършил субординатор по тази специалност.

НАЧАЛО В МЕДИЦИНАТА

Като млад лекар д-р Пенко Пенков 4 г.  бил в графика на Бърза помощ в Окръжна болница „Д-р Иван Селимински“. През това време работел и по 4 часа на ден в отделението по акушерство и гинекология.

„Началникът на акушеро-гинекологичния комплекс отказа да ме приеме по незнайни причини. Веднага отидох при шефа на неврологията доц. Димитър Минчев и след 2 дни той  ме взе там. После бях в неврологичния кабинет на Трета поликлиника“ – обяснява докторът.

От 1986 до 1989 г. е председател на ТЕЛК в Сливен. После 2 г. работил в Тунис като невролог.

ЧАСТНАТА БОЛНИЦА

Д-р Пенко Пенков се прибрал в Сливен с идеята да създаде свое здравно заведение. Получил безусловна подкрепа от съпругата си д-р Галина Христова – Пенкова. Така на два етажа във високата сграда на ул. „Лъвова чешма“ 2 се настанила неговата Специализирана  акушеро-гинекологична болница. Там 6 г. имало прегледи, манипулации и раждания.

През 1999 г. болницата се мести в центъра на бул. „Хаджи Димитър“ 19 вече като многопрофилна болница с отделения по акушерство и гинекология, хирургия и уши-нос-гърло.

На този адрес дошла идеята на д-р Пенко Пенков да избере за 

ПАТРОН ХАДЖИ ДИМИТЪР

 „Това е моят кумир за родолюбец – младеж от заможно семейство, пожертвал всичко в борбата за свобода“.

На националния празник  3 март 2008 г. Болницата на д-р Пенков влиза в новата си сграда на ул. „Димитър Пехливанов“ 5 с почти всички отделения. „Началото на МБАЛ „Хаджи Димитър“ е 7 юли 1992 г., нататък всичко е надграждане“ – казва създателят на лечебното заведение.

Авторитетът на специалист, отличен организатор и успешен предприемач го отвежда за 1 г. в Сградата под часовника като заместник кмет по образование, култура и здравеопазване в първия мандат на Йордан Лечков.

Връща се в болницата, където вижда смисъл да влага уменията и енергията си. Най-новият му успех е Специализираното спешно отделение с кардиологичен център и мозъчно съдов център за неотложна реакция при инфаркт, инсулт и други остри съдови заболявания.

ПОГЛЕД КЪМ СЕБЕ СИ

 „Не мога да стоя без работа. Следя новостите в медицината и технологиите, привлича ме модерната апаратура. Всичко, което може да се постигне с труд, го правя. Ако не мога сам – с верни приятели. Точен съм с тях до милиметър и те ми отговарят по същия начин.

Общувам директно с всички подчинени, с хората над мен, с пациентите. Това е огромно предимство и предизвикателство.

Хората са най-чувствителни, когато се отнася за здраве и живот. Има благодарни пациенти, има и афектирани. Срещам се с недоволните, изслушвам ги, ако не можем да решим проблема при нас, насочвам ги с контактите ми в лечебни заведения извън Сливен.

Съпругата ми и децата ни са лекари. Те виждаха какво създаваме, на какво сме се посветили. Сега всеки от тях има съществена роля в управлението и в лечебната дейност на нашата болница. Вярвам, че и внуците ще се насочат към медицината“.

СЕМЕЙСТВОТО ЗА НЕГО

Съпругата д-р Галина Пенкова: Когато преди 45 г. направих моя избор в живота, той нямаше кола и собствено жилище, нямаше частна болница. Интуицията ми се е водила първо от любовта и  на второ място – тази личност имаше план за живота за след 1 година, за след 5 години и от всеки план лъхаше оптимизъм. Този оптимизъм и енергия, която носи в себе си и до днес, са същността на живота му. Благодарна съм на моя избор.

Снахата Ралица Пенкова: Той е ценен пример за нас и за децата ни. Признателна съм за отношението му към семейството, за грижата, за подкрепата, за енергията, която ни дава.

Синът д-р Милен Пенков: Баща ми е сила, която ни мотивира да бъдем по-добри във всичко, което мислим и което правим. Неговото стимулиращо присъствие е много важно за нас. 

Дъщерята д-р Гергана Александрова: Баща ми е изключително точен човек в преценките си. Имах неговата подкрепа в моите два най-важни избора в живота – пътя на медицината и на човека до мен. Той умее да сплотява семейството и пренесе това качество в работата, затова колективът на болницата е като едно голямо семейство.

Зетят д-р Александър Александров: Имам шанс и отговорност да съм в семейството на човек с много точна визия – идеен, целеустремен, работлив, упорит, всеотдаен.

МЕЧТИТЕ

На мястото на първата държавна болница в Сливен, популярна като Тубболница, да се изгради Национален хоспис център и Туристически информационен център. Това е едно от ядрата в концепцията на Югоизточен регионален иновационен център „Здраве“, предложена от д-р Пенко Пенков и привлякла партньори от бизнеса и местната власт.

Предприемчивият лекар е убеден, че Сливен и регионът се нуждаят от неотложни действия и инвестиции в интелигентна икономика, здравеопазване, социални услуги, образование, култура, туризъм, наука, иновации, био производства по високи технологии.

Градът трябва да привлече активен туристически поток с природните си забележителности, с историческите и културни традиции. А местните хора да живеят в съдържателна, приятна и здравословна среда.

Инвестиционни проекти на бизнеса с общините Сливен и Нова Загора

Партньорството на общините Сливен и Нова Загора с частно сдружение Югоизточен регионален иновационен център „Здраве“ се задълбочава с конкретни действия по Проект „Регионална екосистема за устойчиво развитие: интегрирани инвестиции за общностно благополучие“  в рамките на Програма „Развитие на регионите 2021 – 2027 г.“

Заместник кметът на община Сливен Стоян Марков и кметът на Нова Загора Галя Захариева проведоха делови разговори с представителя на ЮРИЦ „Здраве“ д-р Пенко Пенков и Радослав Петков, председател на Съвета по иновации към Българската търговско-промишлена палата. Вече се работи по част от одобрените съвместни проекти от Концепцията на сдружението за интегрирани териториални инвестиции.

Партньорите са единодушни, че за изпреварващото развитие на региона са необходими инициатива, предприемчивост и ефективно сътрудничество на местната власт и предприятията на частния сектор.

В подписани меморандуми общините отчитат нуждата от общи идеи, неотложни мерки, ресурси и инвестиции в интелигентна икономика, здравеопазване, социални услуги, образование, култура, туризъм, наука, иновации, био производства по високи технологии.

Природните забележителности на Сливен и Нова Загора, тяхната  история и културни традиции са богата и широка възможност за привличане на туристически поток. Важна цел е да се осигури съдържателна, приятна и здравословна среда за местните хора, смятат партньорите в Концепцията за интегрирани териториални инвестиции.

Ново семейство в МБАЛ „Хаджи Димитър“

Стилна сватба събра целия екип на отделението по гастроентерология на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

В събота красивата медицинска сестра Дафина Георгиева, вече Божкова, и нейният любим Петър споделиха щастливия си ден с близки, приятели и колеги в градината на ресторант „Свети Илия“.

Началникът на отделението по гастроентерология д-р Димитър Павлов приветства младоженците за похвалното им решение, а д-р Тодор Бакалов и шаферката Мирая поднесоха кошницата с цветя и колективния подарък. Очарователното момиченце е дъщеря на главната медицинска сестра Несрин Стойчева.

Ръководството на МБАЛ „Хаджи Димитър“ пожелава на младото семейство да са здрави, да си даряват любов и радостни мигове, да преодоляват трудностите  заедно с търпение и взаимно уважение.

Електрофизиолог преглежда пациенти с кардиостимулатори в МБАЛ „Хаджи Димитър“

На 9 юли в МБАЛ „Хаджи Димитър“ ще приема пациенти д–р Пламен Каменов от Клиниката по кардиология на „Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда“. Той е електрофизиолог и специалист в областта на кардиостимулацията.

При тази лечебна процедура се имплантират стимулиращи системи на пациенти с тежки ритъмно-проводни нарушения на сърцето. Към метода се отнасят и високотехнологични системи като кардиовертер дефибрилатори и ресинхронизираща кардиостимулация.

„МБАЛ „Хаджи Димитър“ е в договорни и професионални отношения със столичната болница и нашите пациенти имат възможност за преглед и консултация с нейни специалисти. Д–р Пламен Каменов консултира сърдечни и ритъмно-проводни нарушения, продължително наблюдавани пациенти с имплантирани пейсмейкъри и преминали процедура за аблация на ритъма. Пациентите се насочват от личен лекар или кардиолог, а някои спазват 6-месечна периодичност за проверка на пейсмейкър или друг кардиостимулатор.  Няма пречка да са пациенти на друга болница, стига в момента да не са на стационарно лечение“ – обясни д-р Орлин Радев, който завежда Сектора по инвазивна кардиология в МБАЛ „Хаджи Димитър“.

Частната болница в Сливен разполага с модерна апаратура и необходимите компютърни системи за проверка на параметрите на имплантираните устройства.

Желанието за консултация с д–р Пламен Каменов трябва да се заяви предварително на тел. 044 618 521 или в Отделението по кардиология на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

Необходимо е пациентът да представи цялата предходна медицинска документация, с която разполага.