22 януари – приемен ден на уролога д-р Емил Петков в „ДКЦ-Сливен“

Редовните прегледи и консултации за Новата 2026 г. на уролога д-р Емил Петков в Сливен започват на 22 януари. 

Специалистът приема в „ДКЦ – Сливен“, на втория етаж в сградата на МБАЛ „Хаджи Димитър“.

Д-р Емил Петков има над 30 г. професионален опит, завежда Урологичен сектор на МБАЛ „Тракия“ – Стара Загора.

Лекарят осъществява диагностика и оперативно лечение на заболявания на пикочно-половата система при мъже и жени, както и заболявания, предавани по полов път.

Специализирал е и работи основно в областта на ендоурологията, която включва най-новите методи за ендоскопска хирургия.

Известният уролог извършва лазерна литотрипсия на конкременти в пикочните пътища.

В кабинета д-р Емил Петков провежда прегледи, манипулации, видео диагностика на отделителната система.

Пациентите се записват предварително в регистратурата на „ДКЦ – Сливен“ в делничен ден или на тел. 044 618 200.

На 23 януари – прегледи на ортопеда доц. д-р Стефан Стефанов в МБАЛ „Хаджи Димитър“

На 23 януари е първият за 2026 г. месечен прием на ортопеда доц. д-р Стефан Стефанов в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

Националният експерт преглежда пациенти само с предварително запазен час  на регистратурата на „ДКЦ – Сливен“ или на тел. 044 618200 в делничен ден. 

Доц. д-р Стефан Стефанов е водещ специалист по ортопедия и травматология за деца и възрастни.

Извършва оперативно и консервативно лечение на дегенеративни и травматични заболявания при възрастни, коксартроза и гонартроза, ендопротезиране на тазобедрена и на колянна става.

Консултира и лекува вродени костно-мускулни деформации при деца и възрастни, вродена луксация при деца от 3 месеца до 1 година, всички заболявания на опорно-двигателния апарат.

Доц. д-р Стефан Стефанов работи в Университетска специализирана болница за активно лечение по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ в Горна баня. Има  практика като визитиращ хирург във Франция, Дубай, Гвинея, Судан и Великобритания.

Член е на Френската ортопедична асоциация.

Новогодишен дар за Очно отделение на МБАЛ „Хаджи Димитър“

Екипът на Очно отделение в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен влиза в 2026 г. с най-модерно оборудване.

Частната болница подари на офталмолозите си и на техните пациенти ново поколение оптичен биометър Lenstar 900, който измерва анатомията на окото с изключителна точност.

 „Доколкото знам, този оптичен биометър е единствен в Сливенска област. С него можем да заснемем и изчислим предната кривина на роговицата и нейната дебелина, размера на ириса и на зеницата, предната и задната очни камери, дебелината на естествената леща и аксиалната дължина. Швейцарският апарат използва изкуствен интелект за най-прецизно определяне на диоптричната сила на импланта, който се поставя на мястото на естествената леща след операция на катаракта“ – обяснява д-р Маргрет Валентинова, която завежда очното отделение.

Модерният функционален анализатор на зрението е неинвазивен и безконтактен, подходящ е за диагностика и на деца с проблеми в зрението.

Lenstar 900 осигурява безспорни лазерни измервания за всеки участък на окото – от роговицата до ретината.

С едно сканиране за по-малко от 30 секунди първият оптичен биометър на цялото око дава информация за 9 параметъра, като дължина на окото, дебелина, диаметър и кривина на роговицата, дебелина на ретината. 

Новият оптичен биометър е най-прецизният апарат за измерване дебелината на вътреочната леща, което е  ключ за евентуални следващи изчисления при избор на имплант.

Уникалната апаратура от най-висок клас в Очно отделение на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен открива и най-малките отклонения в зрението на пациента и позволява ранна диагностика на очните заболявания.

„Оборудването по модерни технологии на световно ниво е важна предпоставка за качеството на работата ни. Нашият екип – аз, д-р Милен Пенков, д-р Александър Александров, д-р Оливиа Бизюрев – е млад по възраст, но с опит в офталмологията и се усъвършенства постоянно в прилагането на всички съвременни диагностични и лечебни методи“ – уверява д-р Маргрет Валентинова.

Офталмолозите на частната болница работят с биометричен апарат AXIalis, с който се изчисляват вътреочни лещи при пациенти за катарактална хирургия.

Отделението разполага с апарат за оптична кохерентна томография на Huvitz. Това е очен скенер за високо резолюционно неинвазивно изобразяване на ретината и зрителния нерв, с който се откриват в най-ранни етапи болести като глаукома, диабетна ретинопатия, макулна дегенерация.

На разположение е автоматизиран статичен периметър за глаукома, за изследване на периферното зрение и за оценка на зрителното поле.

Отделението по очни болести се намира във втория корпус на МБАЛ „Хаджи Димитър “- Сливен, в Медицински център „Бюте“ на бул. „Хаджи Димитър“ №19.

Тук се лекуват пациенти със съдови и възпалителни заболявания на очите, доброкачествени и злокачествени образувания на клепача, травми на очна ябълка и очни придатъци.

Дългогодишен консултант в лазерното и хирургично лечение на очни заболявания е водещият офталмолог проф. д-р Димитър Джелебов от Очна Клиника на Медицинския факултет към Тракийски университет.

Отделението по очни болести на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен има сключен договор с НЗОК, работи с медицинско направление за преглед и операция.

 Телефонният номер за връзка с отделението е 044/567656.

Проф. д-р Ива Христова: Мутирал грипен вирус H3N2 настъпва в страната, ще има повече болни

Тази зима грипът ще бъде по-широко разпространен и ще има доста повече заболели, съобщи  директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Ива Христова.

“Грипът напредва и това е очаквано. Охлаждането на тялото отваря вратата за вируси, не само за грипния. Сега е стартът на епидемичното разпространение на грипа и ще станем свидетели на бързо покачващи се нива на заболеваемост“, подчерта проф. д-р Ива Христова.

Тя посочи пред NOVA News, че вече е изпреварено разпространението на вируса от същия период на миналата година, тъй като грипен вирус H3N2 е мутирал.

„Важно е да знаем, че грипът набира скорост и да направим всичко възможно да се защитим”, обърна внимание тя.

Отново най-уязвими са децата, но при възрастните хора хоспитализациите са повече заради отслабения имунитет.

На 29 декември – последен за годината прием на уролога д-р Емил Петков в МБАЛ „Хаджи Димитър“

Поради големия брой желаещи преглед и консултация при уролога д-р Емил Петков, на 29 декември специалистът отново ще приема в „ДКЦ – Сливен“, на втория етаж в сградата на МБАЛ „Хаджи Димитър“.

Д-р Емил Петков има над 30 г. професионален опит, завежда Урологичен сектор на МБАЛ „Тракия“ – Стара Загора.

Лекарят осъществява диагностика и оперативно лечение на заболявания на пикочно-половата система при мъже и жени, както и заболявания, предавани по полов път.

Специализирал е и работи основно в областта на ендоурологията, която включва най-новите методи за ендоскопска хирургия.

Известният уролог извършва лазерна литотрипсия на конкременти в пикочните пътища.

В кабинета д-р Емил Петков провежда прегледи, манипулации, видео диагностика на отделителната система.

Пациентите се записват предварително в регистратурата на „ДКЦ – Сливен“ в делничен ден или на тел. 044 618 200.

РОЖДЕСТВЕНСКИЯТ ДУХ Е ТУК

ПРАЗНИКЪТ Е ТОВА, КОЕТО Е В НАС, И КОЕТО СПОДЕЛЯМЕ С ДРУГИТЕ.

Коледно-новогодишният дух вече се настани в коридорите, кабинетите и отделенията на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен.

В обичайния работен режим лекари, медицински сестри, лаборанти, санитари и служители спират за радост и кратка отмора до светещите елхички, гирлянди и закачливи джуджета.

Пациенти заглеждат празничната украса с усмивка и предчувствие за добро.

Във връзка с официалните почивни дни около Коледа и Нова година, ръководството на МБАЛ „Хаджи Димитър“ обяви, че са осигурени дежурни медицински екипи.

Пациентите могат да се обръщат денонощно към отделението за спешна помощ.

МИРНИ, СПОКОЙНИ, ВЕСЕЛИ ДА СА ПРАЗНИЦИТЕ ЗА ВСИЧКИ.

Урологът д-р Емил Петков преглежда в „ДКЦ – Сливен“ на 18 декември

На 18 декември д-р Емил Петков отново ще приема пациенти в „ДКЦ – Сливен“, на втория етаж в сградата на МБАЛ „Хаджи Димитър“.

Известният уролог преглежда и консултира в здравното заведение два работни дни всеки месец.

Д-р Емил Петков е специалист с над 30 г. професионален опит, завежда Урологичен сектор на МБАЛ „Тракия“ – Стара Загора.

Лекарят осъществява диагностика и оперативно лечение на заболявания на пикочно-половата система при мъже и жени, както и заболявания, предавани по полов път.

Специализирал е и работи основно в областта на ендоурологията, която включва най-новите методи за ендоскопска хирургия.

Д-р Емил Петков извършва лазерна литотрипсия на конкременти в пикочните пътища.

В кабинета лекарят провежда прегледи, манипулации, видео диагностика на отделителната система.

Пациентите се записват предварително в регистратурата на „ДКЦ – Сливен“ в делничен ден или на тел. 044 618 200.

МБАЛ „Хаджи Димитър“ практикува лапароскопски операции от 3 години, Военната болница не е първа и единствена

Ръководството на МБАЛ „Хаджи Димитър“ ООД – Сливен с искрена изненада научи, че структурата „МБАЛ – Сливен“ към Военномедицинска академия въвежда лапароскопска хирургия за първи път в региона и „се превръща в единственото лечебно заведение в областта, което прилага този тип операции“.

В своя публикация от 10 декември 2025 г. ВМА твърди, че „досега подобен тип операции не се извършваха в нито едно лечебно заведение в областта“, а „реализирането на новата дейност стана факт след назначаването на полк. доц. д-р Васил Кьосев за началник на болницата“.

Искаме да помогнем на полк. доц. Васил Кьосев и на ВМА да се ориентират правилно и достоверно в лапароскопската практика в региона. Защото невинаги нов пост на ново място започва от нулата.

В хирургичното отделение на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен се извършват лапароскопски операции от ноември 2022 г. и до назначаването на полк. доц. д-р Васил Кьосев в Сливен бяха първи и единствени в областта.

Началникът на отделението д-р Петър Славов и д-р Иван Иванов извършват конвенционални и сложни лапароскопски операции, както и всички операции, свързани с онкологията.

Болницата ни е високотехнологична, модерната апаратура „Олимпус“ дава възможност за минимално инвазивни процедури във всички части на човешкото тяло.

Специалистите ни с респектираща хирургична практика извършват биопсия под мамографски и ехографски контрол с локализираща игла.

Поздравяваме новия началник на Военната болница в Сливен полк. доц. д-р Васил Кьосев за професионалната амбиция, с която пое отговорния пост. Споделяме неговото желание да повиши нивото на хирургичната помощ в целия регион, затова допълваме информацията му за действителното положение.

Надяваме се да постигнем близки колегиални и толерантни отношения на сътрудничество и взаимна подкрепа, каквито имахме с неговия предшественик полк. д-р Илиян Комитов.

Ортопедът доц. д-р Стефан Стефанов няма да приема през декември

През декември няма да се проведе редовният месечен прием на ортопеда доц. д-р Стефан Стефанов в „ДКЦ – Сливен“.

Причина е поредицата от почивни дни през Коледните и Новогодишните празници.

Националният експерт по ортопедия и травматология за деца и възрастни ще преглежда и консултира в „ДКЦ – Сливен“ на втория етаж в МБАЛ „Хаджи Димитър“ на 23 януари 2026 г.

Необходимо е пациентите да запишат час предварително в регистратурата на „ДКЦ – Сливен“ или на тел. 044 618200 в делничен ден. 

Доц. д-р Стефан Стефанов е водещ национален експерт по ортопедия и травматология за деца и възрастни. Специалист е по оперативно и консервативно лечение на дегенеративни и травматични заболявания при възрастни, коксартроза и гонартроза, ендопротезиране на тазобедрена и на колянна става. Консултира и лекува вродени костно-мускулни деформации при деца и възрастни, вродена луксация при деца от 3 месеца до 1 година, всички заболявания на опорно-двигателния апарат.

 

Поздрав към българските студенти от МБАЛ „Хаджи Димитър“

Честит празник, български студенти!

Ръководството и целият екип на МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен ви желаем здраве, дръзновение, любов, истински приятелства и вярност към избраната професия.

Бъдете устойчиви на предизвикателствата, преодолявайте ги, доказвайте се като отлично подготвени и полезни специалисти.

Радвайте се на най-красивото време в живота ви, използвайте го, обогатявайте го с мечтите, творчеството и постиженията си.

На бъдещите лекари, медицински сестри и акушерки казваме: „Очакваме ви сред нас. Ще ви учим и ще ни учите, ще ви предаваме нашия опит и знания, ще ни предавате вашия младежки ентусиазъм и енергия за доброто на хората.“

Вярваме във вас!